Rozliczenia genealogiczne za 2021 i plany na 2022

Jak co roku o mniej więcej tej porze porównuje mój wpis o planach genealogicznych na miniony rok. No cóż, nie da się ukryć, że mimo posiadania już narzędzi do walki z pandemią (choć niestety nie wszyscy chcą skorzystać….), zniesienia wielu obostrzeń, pewnego rodzaju przystosowania się do życia w zaistniałej sytuacji, to fakt, że już drugi rok mija, kiedy żyjemy w stanie pewnego zawieszenia i jego końca nie widać ma wpływ na ogólne zmęczenie i zniechęcenie do wielu aktywności. Wielu genealogów/historyków rodzinnych wykorzystało ten dany czas właśnie na poszukiwania genealogiczne a nawet na spisanie wszystkiego, co udało im się do tej pory ustalić. Jednakże nie wszystkie dokumenty dostępne są online, a podróżowanie do archiwów nie zawsze było możliwe, Centrum Historii Rodziny/CHR popularnie nazywane „Mormonami” do tej pory nie otworzyło żadnego ze swoich dwóch ośrodków w Polsce. Kiedy organizacja ta zaprzestała międzynarodowego wypożyczania mikrofilmów przekonywała, że wszystkie posiadane przez nią zasoby będą dostępne online, ale niestety tak nie jest. Nadal wiele skanów dokumentów jest zamkniętych kluczykiem a niektóre mikrofilmy nadal nie są zdigitalizowane, więc dla niektórych poszukiwaczy ta opcja, która ratowałaby genealogów, umożliwiając poszukiwania bez wychodzenia z domu, niestety działa tylko częściowo.
Oczywiście dalej możemy być wdzięczni za istnienie „Geneteki”, „Metryk”, strony Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego „Gniazdo”, „Poznan Project”, „Lubgens”, szukajwarchiwach.pl – choć strona ta oczywiście pozostawia wiele do życzenia, podobnie jak kolejna wymieniona – genealogiawrachiwach.pl, stron wielu archiwów państwowych, które nie czekały na kolejkę do „szwa” i same opublikowały skany swoich zasobów, które przydatne są dla genealogów oraz za istnienie wielu innych także prywatnie opracowanych narzędzi umożliwiających genealogom poszukiwania. Trzeba przyznać, że nieźle byliśmy i pozostajemy przygotowani na długodystansowe zawirowania.

Jak czytam ten poprzedni post to widzę, że nie miałam wielu konkretnych zamierzeń genealogicznych, jednakże udało mi się całkiem sporo osiągnąć, choć czasami osiągnięcia polegały na zebraniu materiałów, które nadal czekają na opracowanie. Tak było z genealogią Rychlików, których postanowiłam jeszcze w 2020 opracowywać nie tylko w kontekście moich własnych przodków, ale wszystkich osób o tym nazwisku z obszaru pochodzenia moich przodków. Mam nadzieję, że w tym nowym roku powrócę do genealogii rodziny Rychlików w ogóle a także do mojej własnej gałęzi w szczególe. Okazało się, że sumariusz wcześniejszych niż 1808 aktów metrykalnych z Węgrowa znajduje się online, więc dzięki temu jakieś poszukiwania w tych wcześniejszych czasach będę mogła prowadzić z domu.

Jeżeli chodzi o rodzinę Lipińskich – mojej prababci Konstancji z d. Lipińskiej Dołeckiej – to udało mi się odnaleźć kolejne dwa pokolenia czyli jej dziadków i pradziadków. Najstarsi odnalezieni przodkowie to Andrzej Lipiński i Anna z d. Wyrzykowska (moi 4x pradziadkowie) urodzeni w latach 60. XVIII w. i zmarli w 1807 w Krysku. Poza moim bezpośrednim przodkiem odnalazłam informacje jeszcze o trójce dzieci tej pary. Mam więc punkt wyjścia do dalszych poszukiwań. Muszę dodać, że w artykule z czerwca 2021 podawałam jako tych 4 x pradziadków zupełnie inną parę – Jakuba i Magdalenę – dalsze poszukiwania nie potwierdziły tych imion. Być może kiedyś szerzej opiszę ten problem poszukiwawczy z jakim musiałam się tu zmierzyć. Dzięki odnalezionym tu dokumentom przedłużyłam też przynajmniej o jedno pokolenie wstecz linię żeńską Trzcińskich (nazwisko panieńskie matki mojego 2x pradziadka Wincentego Lipińskiego).

Do mojego drzewa genealogicznego przodków mojego ojca czyli Rychlik-Borowy-Dołecki-Lipińska dopisałam w ciągu ostatniego roku ponad 100 osób. Można powiedzieć, że był to owocny rok jeśli chodzi o genealogię tych linii moich przodków.

Podobnie było z przodkami od strony mojej mamy czyli krewnymi z rodziny Szaniawski-Bieniek-Skwarek-Kalińska, do tego drzewa w minionym roku dopisałam także około 100 krewnych, choć odnalazłam o wiele więcej osób, ale nie wszystkie udało mi się opracować. Tutaj najwięcej udało mi się odnaleźć krewnych z rodzin Szaniawskich i Kalinowskich.
Dzięki badaniu DNA na Family Tree DNA odnalazłam dwie osoby względnie blisko na potrzeby genealogiczne spokrewnione z moją mamą. W 2020 nie udało mi się nawiązać kontaktu z tymi krewnymi genetycznymi, ale udało się to w 2021. Dzięki temu poznałam rodzinę potomków sióstr mojego 3x pradziadka Pawła Szaniawskiego. Na My Heritage są jeszcze dwie inne osoby, które moją rodzinę Szaniawskich mają w swoim drzewie genealogicznym, zakładam więc, że są to też osoby spokrewnione ze mną. W tym roku w moich planach/życzeniach genealogicznych związanych z Szaniawskimi jest nawiązanie kontaktu z tymi wszystkimi osobami. Chciałabym, by docelowo udało się nam spotkać wirtualnie lub fizycznie, żeby omówić stan wiedzy i naszych poszukiwań. Nie wiem, czy to się uda, ale trzeba próbować.

Drugą gałęzią przodków, w której udało mi się dokonać wielu odkryć jest mało opisana przeze mnie do tej pory rodzina Lawendowskich czyli 3x pradziadków od strony mojej prababci Antoniny z Kalińskich Skwarek. Rodzicami Antoniny byli Marceli Kaliński (nazwisko to miało także pisownie: Koleński, Kaleński) i Julianna z d. Kalinowska. W akcie urodzenia Julianny (1846) nazwisko panieńskie jej matki zapisane jest „Luskowska”. Miałam z tym nazwiskiem problem, gdyż poza tym jednym aktem urodzenia nie odnalazłam go nigdzie w „Genetece”. Już wcześniej zaczęłam mieć wątpliwości co do jego poprawności i wydaje się, że obecnie poprawnie identyfikuję rodziców Julianny jako Andrzeja Kalinowskiego i Antoninę Lawendowską. Małżeństwo to miało kilkoro dzieci, których losy dopiero zaczęłam śledzić.

Na 23andMe odnalazły mnie panie, z którymi wprawdzie mam mało wspólnego DNA, ale są dwa nazwiska, które mamy wspólne w drzewach genealogicznych i być może w tych liniach mamy wspólnych przodków. Zachęciło mnie to, by przyjrzeć się rodzinie Kozłowskich. Mój 3x pradziadek Walenty Koleński (dziś używamy w rodzinie nazwiska Kaliński), dziadek Antoniny Kalińskiej po mężu Skwarek ożenił się z Anną Kowalkowską. Jej rodzicami czyli moimi 4x pradziadkami byli Stanisław Kowalkowski i Jadwiga z d. Kozłowska (ur. ok. 1795). Udało mi się odnaleźć ślub rodziców Jadwigi, Szymona Kozłowskiego i Jadwigi Jankowskiej – moich 5x pradziadków – w Radominie (pow. golubsko-dobrzyński) w 1788. Ci 5x pradziadkowie mieli więcej dzieci, których imiona znam, więc w przyszłości też i tę linię postaram się rozpracować. Tutaj mile zdziwiło mnie, że historia mojej rodziny wiedzie na Ziemię Dobrzyńską, gdzie bardzo często prowadzę poszukiwania genealogiczne dla moich klientów, ale teraz rozumiem, że są to tereny, gdzie mieszkali także moi przodkowie.

Poza dopisaniem do moich drzew genealogicznych około 200 osób oraz odnalezieniem kolejnych parudziesięciu, które czekają w kolejce do weryfikacji, po której – jeśli przebiegnie pomyślnie – również zostaną dopisane do tych drzew genealogicznych – udało mi się nawiązać kontakt z krewnymi genetycznymi, których pokrewieństwo ze mną jest konkretnie określone lub wymaga takiego określenia, trafiłam też na nowe terytoria (Ziemia Dobrzyńska). Miniony rok był więc genealogicznie bardzo udany.

W tym roku postaram się kontynuować rozpoczęte poszukiwania, być może skupię się wyłącznie na weryfikacji odnalezionych krewnych oraz nawiązywaniu kontaktów z osobami, które mają te same osoby w drzewach genealogicznych, co ja. Być może też zacznę się przymierzać wreszcie do pełnego opracowania oraz publikacji genealogii rodzinnych.

Nie wiem, czy udało wam się w minionym roku osiągnąć w genealogii wiele czy niewiele. Mam nadzieję, że moje sukcesy – a za takie uważam wszystkie moje odkrycia z zeszłego roku – będą motywacją, że dziś naprawdę dużo informacji o przodkach można odnaleźć bez wychodzenia z domu.

Wam i sobie życzę na Nowy Rok wielu interesujących odkryć genealogicznych!

Grażyna Rychlik
1 I 2022

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: