Durrellowie, przygoda z historiami rodzinnymi albo jak znaleźć lekturę na wakacje

Mój dzisiejszy artykuł będzie trochę mało genealogiczny, choć już od pewnego czasu noszę się z zamiarem napisania kilku słów na temat mojego „spotkania” z rodziną Durrellów.

Nie wiem, czy i wam się to zdarza, ale mnie się zdarza, że pewne rodziny, na które natrafiam zupełnie przypadkowo, jakoś mnie zainteresowują i wtedy staram się dowiedzieć o nich czegoś więcej. Tak było z Durrellami. Ale historia ta zatoczyła pewne koło, więc postanowiłam napisać te „kilka słów”.

W 2017 (rok produkcji pierwszej serii: 2016) oglądałam na BBC HD tzn. w języku polskim serial zatytułowany Durrellowie – po angielsku The Durrells. W USA tytuł został wydłużony do The Durrells in Corfu. Nigdy nie byłam na Korfu ale kilkakrotnie spędziłam wakacje na wyspach greckich oraz w Grecji kontynentalnej i dla mnie jest to jedno z najsympatyczniejszych miejsc gdzie można naprawdę odpocząć a przy okazji zwiedzić coś ciekawego i objeść się śródziemnomorskimi specjałami. Z opisu serialu wynikało, że opowiada on historię autentycznej rodziny, nie jest to więc fabuła od początku do końca wykreowana na potrzeby produkcji filmowej. Serial posiada nawet hasło w angielskiej Wikipedii , jest też krótki opis serialu w języku polskim na jednym z portali opisujących produkcje filmowe. Pomyślałam, że być może będzie to sympatyczny film do obejrzenia. Nie wiedziałam wtedy, że jest to historia rodziny (matki i jej czwórki dzieci) znanego brytyjskiego pisarza a nawet dwóch znanych brytyjskich pisarzy, więc film oglądałam bez żadnych oczekiwań. Obejrzałam 6 odcinków, dziś widzę w opisach, że w sumie powstały 3 serie i wszystkich odcinków jest 20, więc te 6 odcinków to była pierwsza seria. Nie widziałam więc całości.

Rodzina Durrellów po prostu mnie zainteresowała. Nie będę zdradzać fabuły ani całej historii rodziny, podam tylko kilka faktów istotnych dla mojej percepcji serialu. Owdowiała matka Louisa Durrell w 1935 wyjechała wraz z dziećmi w wieku 23, 17, 15 i 10 lat z Bournemouth w Wielkiej Brytanii na grecką wyspę Korfu. Jak rozumiem jedną z przyczyn były niższe koszty życia dla rodziny, gdzie nie wszystkie dzieci były pełnoletnie a Louisa pobierała tylko emeryturę czy inny rodzaj świadczenia po zmarłym mężu. Już od pierwszego odcinka odniosłam wrażenie, że była to nieco dziwna rodzina w tym sensie, że ich relacje były bardzo współczesne i zupełnie – tak mi się zdawało – nieprzystające do lat trzydziestych XX w.
I właśnie to postanowiłam sprawdzić – czy serial wykreował jakąś alternatywną rzeczywistość dla tej rodziny czy też przynajmniej do pewnego stopnia odtwarzał rzeczywistość w jakiej żyli.

Zaczęłam więc od zdobycia książki, na której – jak mi się zdawało – opierała się fabuła serialu. Nie miałam zbyt dużo czasu, więc po prostu zamówiłam The Durrells of Corfu napisaną przez Michalea Haaga (wyd. Profile Books, 2017). Książka ta nie jest przetłumaczona na język polski. Chyba kierowałam takim samym tytułem książki jak tytuł serialu i w pewnym sensie popełniłam błąd. Książka oczywiście nie jest podłożem do fabuły filmu, ale dla mnie okazała się dobrze popełnionym błędem – właśnie tą książką, której tak naprawdę szukałam, choć nie wiedziałam, że istnieje. Mianowicie, książka ta wyjaśnia jakie są różnice między filmem a prawdziwą historią tej rodziny (na ile można to było ustalić) w czasach kiedy przebywali na Korfu. Ale jest w niej coś więcej, gdyż autor relacjonuje, jak potoczyło się dalsze życie Durrellów, zarówno matki jak i czwórki rodzeństwa, już po opuszczeniu Korfu.

Autor opisuje też w skrócie historię rodziny zanim trafili do Bournemouth a następnie na Korfu. Okazało się, że zarówno matka, Louisa Durrell (Louisa Florence Dixie) ur. 1886, oraz jej zmarły w 1928 mąż, Lawrence Samuel Durrell ur. 1884, urodzili się jako Brytyjczycy w Indiach pod panowaniem brytyjskim. Wszystkie dzieci tej pary urodziły się także w Indiach, być może więc wyjazd do Wielkiej Brytanii po śmierci męża i ojca  był ich pierwszym pobytem w kraju pochodzenia. Już samo to było nietypowe.
Okazało się też, że dosyć nowoczesne funkcjonowanie tej rodziny na Korfu nie było fantazją twórców serialu. Dzieci miały bardzo dużo swobody w procesie kształtowania swoich charakterów a także w realizacji swoich rozlicznych aspiracji. Późniejsze życie niektórych dzieci toczyło się w wielu krajach i na wielu kontynentach, choć ostatecznie większość rodziny wróciła do Bournemouth.
Lawrence Durrell został bardzo znanym pisarzem, natomiast najmłodszy syn Gerald Durrell pisał bardzo dobrze sprzedające się książki o zwierzętach. Zwierzęta były pasją jego życia. I właśnie Gerald Durrell napisał trylogię – The Corfu Trilogy – opowiadającą historię rodziny Durrellów, która była kanwą do serialu.

Durrell okladka po polsku

Przeglądam ostatnio (w ramach wiecznych porządków) moje książki z czasów szkolnych… natrafiłam na kilka, które otrzymałam na koniec roku szkolnego za pracę społeczną w bibliotece jeszcze w podstawówce (w ogóle tego nie pamiętam…) oraz jedną książkę z kolonii w Zawoi w 1981 (te kolonie trochę pamiętam). Ta druga jest bardzo fajna, gdyż – jak to na koloniach bywało – zawiera mnóstwo wpisów od innych osób, co ciekawe, z niektórymi mam kontakt do dziś a z niektórymi mam dziś kontakt, choć nie wiedziałam, że spotkaliśmy się wcześniej. Przeglądam więc z zaciekawieniem te wpisy… Patrzę też na okładkę a tam są między innymi nietoperz i muszelki, pomyślałam od razu, że na pewno tej książki nie przeczytałam, coś o rodzinie i zwierzętach na pewno mnie wtedy nie interesowało… Tytuł: Nasza rodzina i inne zwierzęta. Autor: Gerald Durrell. Jest to pierwsza część trylogii opowiadającej historię Durrellów na Korfu. Teraz na pewno ją przeczytam.

Grażyna Rychlik

19 VIII 2018

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s