Blogi genealogiczne – inspiracje okołoświąteczne i nie tylko

Idą święta, czas spotkań z rodziną, odwiedzin na cmentarzach, wspólnego biesiadowania, być może wspomnień, jak święta obchodzono kiedyś, być może oglądania zdjęć rodzinnych, być może wykonywania grupowych fotografii rodzinnych.

Być może dla niektórych osób okaże się to czas, kiedy podejmą życiową (tak, to jest decyzja na całe życie!) decyzję o zainteresowaniu się bardziej niż tylko przy świątecznym stole genealogią czy historią własnej rodziny.
Jeżeli taka decyzja zostanie podjęta, to łatwo jest zorientować się, jak się do tego zabrać. Dziś jest już wiele możliwości przeczytania interesujących artykułów na ten temat lub zapoznania się z osobami, które taką decyzję podjęły już jakiś czas temu i mają większe doświadczenie w poszukiwaniach, a być może opublikowały nawet historie rodzinne w jakiejś formie. Oczywiście, najprościej jest poszukać takich opowieści w Internecie.

Kiedyś w zasadzie można było opublikować papierową książkę lub pozostawić spisane informacje w formie rękopisu. Dziś rodzinne opowieści  oraz rezultaty własnych poszukiwań można spisywać i umieszczać na stronach internetowych. Jeszcze praktyczniejszym rozwiązaniem jest prowadzenie strony-bloga genealogicznego, które to rozwiązanie daje wiele możliwości a jednocześnie nie ogranicza nas do sztywnego trzymania się określonych zasad. Jest to szczególnie istotne, jeśli nasze doświadczenie jest niewielkie. Z czasem na pewno wypracujemy własny styl a może nawet bardziej określone zasady, których będziemy chcieli się trzymać. Dziś nie trzeba posiadać szczegółowej wiedzy informatycznej, żeby podjąć się takiego przedsięwzięcia.

Sama nie publikuję listy blogów genealogicznych, których ilość przybywa. Zachęcam więc do odwiedzenia znanych mi blogów, które takie listy publikują. Przy okazji i z artykułami na tych dwóch blogach warto się zapoznać.

Genealogia rodów z Ziemi Tarnowskiej publikuje adresy blogów pod nagłówkiem „Lista genblogów”

Kim Oni byli publikuje adresy blogów w zakładce Genealogia a tam „Blogi genealogiczne”

Mam nadzieję, że w te święta przybędzie osób, które zdecydują się wyruszyć w taką interesującą podróż w przeszłość własnej rodziny. Istniejące blogi powinny być zachętą i budować przekonanie, że taka podróż jest możliwa, także że można ją opisać i podzielić się własnymi doświadczeniami z innymi, być może także odnaleźć nieznanych krewnych.

Oczywiście, okres świąteczny minie, a inspiracje internetowe będą dalej dostępne.

Grażyna Rychlik

31 III 2018

Reklamy

2 myśli na temat “Blogi genealogiczne – inspiracje okołoświąteczne i nie tylko”

 1. Witam,
  Jest coś w tym, że w okresie około świątecznym wzmaga zainteresowanie genealogią. Z doświadczenia wiem, że skrzynka mailowa jest wypełniona nowymi wiadomościami od początkujących badaczy rodzinnych historii. W tym roku też nie zawiedli 🙂
  Grażyno życzę Tobie i Twoim bliskim zdrowych, spokojnych i wesołych Świąt Wielkanocnych.
  Pozdrawiam,
  Paula

  Polubienie

  1. Paula,
   Dziękuję za życzenia i Tobie także życzę wesołych i rodzinnych Świąt Wielkanocnych poświęconych nie tylko na odpowiadanie na wszystkie pytania!
   Bardzo podoba mi się Twój ostatni post na blogu poświęcony wszystkim „naj” w genealogii. Myślę, że dla innych jest to też świetna motywacja, by szukać jak najwięcej i jak najdalej, bo bez tego nie da się spojrzeć całościowo także w sposób „naj” na wszystkich, dzięki którym my dzisiaj istniejemy!
   Pozdrawiam,
   Grażyna

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s