Kolejność testowania DNA autosomalnego

W zeszłym roku opisałam moje przykładowe poszukiwania krewnych przy pomocy wyników testu DNA autosomalnego. Chodziło o określenie przynajmniej potencjalnego wspólnego przodka, którego mogłabym odnaleźć (w już istniejącej) lub umieścić w tablicy genealogicznej w sytuacji, gdy wspólny odcinek DNA z osobą wskazaną przez bazę wyników testów DNA autosomalnego – wprawdzie na jednym tylko chromosomie – wynosi około 20 cM. Na podstawie zgodnego nazwiska i pasującego obszaru geograficznego postawiłam hipotezę, że wspólnym przodkiem dla tych dwóch testowanych osób mógł być ich prapradziadek. Faktycznie jedną z dwóch osób testowanych był mój ojciec, czyli dla mnie wspólnym przodkiem byłby mój praprapradziadek, ojciec mojej praprababci (a prababci mojego ojca) Balbiny z domu Krajczyńskiej po mężu Dołeckiej.

Odpowiadam w tym miejscu na tytułowe pytanie. Podstawową zasadą wyboru krewnych do poddania się testowi DNA autosomalnego jest kryterium pokolenia. Zawsze testujemy jako pierwsze osoby pokoleniowo najbardziej odległe od nas. Czasem są to najstarsze osoby w rodzinie, ale nie zawsze – nie jest to tożsame.

Co to oznacza? Jeżeli testowanie DNA jest dla nas czymś więcej niż zabawą – a tak wiele osób podchodzi do tematu – która ma służyć potwierdzeniu swojego pochodzenia etnicznego, to na ogół sami testujemy swoje własne DNA. Nie będę tu rozwijać tematu, ale prawdą jest, że wiele osób wykonuje testy, nie rozumiejąc możliwości, jakie dają te badania, niektóre osoby nawet w ogóle nie interesują się genealogią.

Jeżeli natomiast testując DNA chodzi nam o coś więcej, na przykład chcemy w ten sposób odnaleźć dalszych krewnych, powiększyć nasze drzewo genealogiczne lub uprawdopodobnić różne hipotezy, które stawiamy w trakcie poszukiwań, to na pewno będziemy musieli przetestować więcej osób. Zaczynamy zawsze od najstarszego pokolenia czyli od dziadków czy pradziadków, jeżeli oczywiście ich mamy, bo niestety nie zawsze mamy wokół nas te starsze pokolenia. Dalej testujemy rodziców a następnie samych siebie. Testowanie genetyczne to czasem także plan finansowy, dobrze jest ułożyć go z głową.

Nie mając już dziadków testowałam najpierw moich rodziców a ostatnio także nareszcie siebie!!! Moje dane też przerzuciłam do GEDMatch i co się okazało? Na liście moich potencjalnych krewnych do standardowej wartości progowej wspólnego odcinka DNA (7 cM) osoba, która z moim ojcem posiadała wspólny odcinek o długości ok. 20 cM, w ogóle się nie pojawiła.
Zrobiłam też porównanie z tym naszym dalekim krewnym w przeglądarce chromosomów, w której porównuje się tylko dwie osoby testujące („One-to-one” compare). Mój ojciec ma z naszym odległym krewnym ten wspólny odcinek na chromosomie 12, ja natomiast nie mam z tą drugą osobą żadnych wspólnych odcinków na żadnym z chromosomów. Obniżyłam więc wartość progową do 1 cM, gdzie nie można już raczej mówić o pokrewieństwie, choć losowo może ono zaistnieć, i odnalazłam wspólny odcinek o długości 3,3 cM na chromosomie 10. Taki sam eksperyment przeprowadziłam także dla wyników ojca i dalekiego krewnego – na 10 chromosomie nie mieli żadnego wspólnego odcinka. Mieli natomiast jeszcze krótszy wspólny odcinek (1 cM) na chromosomie 6.

Jakby na to nie patrzeć dość długi odcinek ok. 20 cM na chromosomie 12 nie został mi przekazany, nawet w formie szczątkowej. Gdybym więc tylko ja poddała się badaniu, baza danych nigdy nie skojarzyła mnie z tym naszym odległym krewnym a ja nigdy nie natrafiłabym na to pokrewieństwo i tym samym nie rozbudowałabym tą drogą linii moich Krajczyńskich do XVIII w., co udało mi się uczynić, właśnie dzięki potrzebie odpowiedzi na pytanie o pokrewieństwo z osobą z bazy.

Na tym prostym przykładzie widać, jak ilość dziedziczonego DNA kurczy się a nawet zanika z pokolenia na pokolenie. Jeżeli tylko jest to możliwe warto testować przedstawicieli najstarszych pokoleń wokół nas, ponieważ mogą oni posiadać istotny dla poszukiwań genealogicznych materiał genetyczny, który nam nie został już przekazany.

Grażyna Rychlik

5 III 2018

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s