Genealogiczne prezenty świąteczne. Inspiracje.

Do świąt pozostało już niewiele czasu, nie ma go więc tak wiele także na kompletowanie prezentów pod choinkę. Jeżeli ciągle nie mamy pomysłu na podarunek dla członków naszej rodziny a chcielibyśmy obdarować ich czymś oryginalnym, prezenty „genealogiczne” mogą okazać się dobrym rozwiązaniem. Dają też one możliwość wykonania prezentu samodzielnie, a w przypadku dostępności potrzebnych materiałów w Internecie może to być prezent, który nie będzie nas kosztował nawet złotówki, choć na pewno będziemy musieli zainwestować w jego przygotowanie sporo czasu.

Poniżej podaję kilka propozycji na genealogiczne prezenty świąteczne. Mam nadzieję, że dla niektórych staną się one inspiracją do przygotowania lub zakupienia oryginalnych prezentów, które zamiast zbierać kurz przez kolejne lata przyczynią się do przywołania rodzinnych wspomnień nie tylko podczas świąt.

Poniżej znajdą się między innymi linki do różnych artykułów i sklepów (poza moimi książkami i miejscami, gdzie można je kupić). Chciałabym podkreślić, że nie znalazły się tu one w celach handlowych, nie czerpię żadnych korzyści materialnych z zamieszczania tych linków na tej stronie, nie jestem pośrednikiem handlowym. Część z nich może za jakiś czas nie być aktywna – jeżeli zmieni się asortyment lub nazwa sklepu lub strona. Zostały one zamieszczone głównie w celu umożliwienia wizualizacji opisu.

A teraz inspiracje…

Drzewo genealogiczne jednego z rodów naszych przodków (od nestora rodu do naszego pokolenia lub określona liczba pokoleń) lub wywód przodków (nasi przodkowie – tylko linie bezpośrednie) to prezent, który zdaje się być najbardziej atrakcyjny, a który możemy wykonać sami. Oczywiście na stworzenie pełnego drzewa z opisem wszystkich źródeł może być przedsięwzięciem zbyt ambitnym – gdybyśmy mieli zabrać się do niego teraz i skończyć przed 24 grudnia. Ale możemy pokusić się o opracowanie dwóch pokoleń czyli naszych dziadków i pradziadków. Są to pokolenia, które będą pamiętane przez niektórych przynajmniej członków rodziny i rodzinne spotkania świąteczne mogą dostarczyć nam nowych informacji, niekoniecznie genealogicznych, o tych przodkach i osobach z nimi spowinowaconych czy po prostu związanych oraz zdarzeniach, które były istotne w ich życiu.

W ramach takiego prezentu możemy też przejrzeć zdjęcia rodzinne, zdigitalizować je i opisać, a w przypadku wątpliwości co do tego, kto się na zdjęciu znajduje, możemy wykorzystać świąteczne spotkania do ustalenia, kim są osoby ze zdjęć. Dzięki temu uzupełnimy opisy i kompletny album przygotujemy jako prezent na przykład na kolejne święta. Przeglądanie rodzinnych zdjęć jest wdzięcznym zajęciem, które na ogół wszystkim sprawia wiele przyjemności i radości.

Niekoniecznie w ramach prezentu świątecznego możemy zdecydować się na zaprezentowanie naszej rodzinnej genealogii w formie prezentacji przodków „zawieszonych” na drzewie, które utworzymy na jednej z dostępnych ścian wybranego pokoju lub korytarza, gdzie takie drzewo genealogiczne chcielibyśmy umieścić. „Zwieszone” mogą być zdjęcia przodków lub uproszczone biogramy w ramkach (imię i nazwisko oraz daty urodzenia i śmierci (jeżeli osoba już zmarła)).  Tutaj możemy posłużyć się gotowymi rozwiązaniami albo – jeżeli posiadamy zdolności artystyczne lub znamy kogoś, kto mógłby nam takie malarskie rozwiązanie zrealizować – namalować takie drzewo na ścianie. Własny projekt na pewno pozwala na opracowanie go pod kątem tego, kogo w danym drzewie chcemy pokazać oraz jak wysokie być ono powinno, by zmieścić wszystkie planowane pokolenia. Być może zaprezentujemy tylko 2-3 pokolenia a być może pokusimy się o więcej. Im dalej wstecz tym rzadziej się zdarza, że posiadamy materiał wizualny przedstawiający naszych przodków.

Jeżeli koncepcja naklejania lub malowania drzewa na ścianie do nas nie przemawia, możemy zakupić ramki do zdjęć i stworzyć galerię zdjęć rodzinnych, czy to w układzie pokoleniowym (jak drzewo genealogiczne) czy w dowolnym.

Ktoś może powiedzieć, że tworzenie drzew genealogicznych na ścianie lub galerii zdjęć rodzinnych to zajęcie na każdy czas a niekoniecznie na święta. To prawda, ale – jeżeli nie mamy jeszcze takiej prezentacji przodków (a często także żyjących członków rodziny) – to święta są dobrym czasem, by taką galerię zaprezentować, jeżeli spodziewamy się odwiedzin naszych krewnych. Taka galeria może okazać się przyczynkiem do zdobycia przez nas różnych informacji lub nawet nowych, nieznanych nam, rodzinnych zdjęć. Ktoś z rodziny może wyrazić zainteresowanie posiadania któregoś z prezentowanych zdjęć i może to być dla nas inspiracją na prezent dla tej osoby z innej już okazji.

Możemy też wybrać jakieś grupowe zdjęcie rodzinne, powielić je, oprawić w ramki i dać każdej rodzinie należącej naszej wielkiej rodziny czyli rodu. Może to być zdjęcie z poprzednich świat, ślubu, zjazdu rodzinnego, imienin, jakiejś innej rodzinnej okazji, na której takie grupowe zdjęcie zostało wykonane.

Pamiętajmy o tym, by nie wykorzystywać do celów umieszczania zdjęć w galeriach rodzinnych oryginalnych odbitek na papierze fotograficznym – jeżeli chodzi o zdjęcia sprzed epoki zdjęć cyfrowych. Takie zdjęcia powinny zostać zeskanowane w dobrej rozdzielczości. Jeżeli nie dysponujemy skanerem lub odpowiednimi umiejętnościami, warto oddać zdjęcia do zeskanowania u specjalisty. Następnie powinniśmy wydrukować zdjęcia na papierze dobrej jakości w formacie pasującym do wielkości ramek, które wybraliśmy do dekoracji naszej galerii zdjęć, i to tymi wydrukami powinniśmy posługiwać się przy tworzeniu galerii zdjęć. Wtedy nie ma problemu, czy narazimy taki materiał na zbyt intensywne światło słoneczne czy sztuczne. Jeżeli odbitki nie oprą się próbie czasu, po prostu wymienimy zdjęcie na nowy egzemplarz.

Oryginalne odbitki zdjęć na papierze powinniśmy przechowywać w odpowiednich do tego celu albumach / opakowaniach z papieru bezkwasowego.

Innym pomysłem mogą być „gadżety”, do których ozdoby jako materiał wizualny posłużą zdjęcia rodzinne. Kubki, długopisy czy magnesy na lodówkę nie wszystkim przypadną do gustu, choć jest to też potencjał. Ale wykonanie kalendarza na kolejny rok, w którym każdy miesiąc zostanie zilustrowany zdjęciem rodzinnym, może być bardzo atrakcyjnym prezentem. Można pokusić się o taki dobór zdjęć, by zdarzenie, które dane zdjęcie przedstawia, miało miejsce w tym miesiącu, który ilustruje. Wydarzeniami mogą być narodziny, śluby, imieniny, święta oczywiście, wakacje… przegląd posiadanych zdjęć może nam podsunąć inny klucz doboru zdjęć do takiego kalendarza.

Zawsze możemy też sprezentować książki, które w ciekawy sposób prezentują różne rodziny. Dziś jest takich książek na rynku dość sporo.
W ramach inspiracji chciałabym podsunąć jeden tytuł, Tajemnice przodków. Ukryty przekaz rodzinny., autorstwa Anne Ancelin Schützenberger (rocznik 1919). Autorka proponuje zupełnie inne spojrzenie na przodków, którzy zapełniają nasze drzewa genealogiczne. Książka obiecuje, że po jej przeczytaniu poznamy tajemnice naszych przodków a także nauczymy się rysować swoje drzewo genealogiczne jako geneosocjogram oraz poznać, co w naszej rodzinie jest ukryte, o czym nie wolno mówić a nawet myśleć. Autorka nie proponuje poddawać się samoterapii, ale w przypadku konieczności udać się do specjalisty. Być może nie mamy w rodzinie bardzo głębokich i skrywanych tajemnic. Wydaje się w każdym razie, że jest to książka dla każdego, kogo interesują nie tylko przodkowie jako elementy rodzinnej układanki ale ludzie, których osobowość istnieje w kolejnych pokoleniach lub na nie oddziałuje.

Oczywiście wszystkim gorąco polecam moje obydwie książki:
Praktykowanie genealogii. Pieniążkowie z Jedlińska XVIII-XIX w., przewodnik praktyczny na temat tego, gdzie szukać informacji o przodkach, jak je segregować, przechowywać oraz prezentować, nawet jeśli nie dysponujemy bogatym archiwum rodzinnym,
Data urodzenia Fryderyka Chopina. Ewaluacja źródeł, analiza informacji, konkluzja., która pokazuje jak w masie informacji genealogicznych oddzielać ziarno od plew, tropić błędy oraz znajdywać poprawne odpowiedzi, a także jak opisywać źródła informacji genealogicznych od aktów metrykalnych poprzez informacje z płyt nagrobnych i na eksponatach wystawowych kończąc.
Dostępne są w GenoGalerii i księgarniach stacjonarnych i internetowych w Warszawie (linki w Moje Publikacje)

Zachęcam też do odwiedzenia GenoGalerii, pierwszego sklepu internetowego (i w ogóle!), którego szeroki asortyment związany jest tematycznie z genealogią. Czy chcemy kupić koszulkę czy książkę czy nawet tematyczną biżuterię i wiele innych produktów, tam na pewno uda nam się znaleźć coś czy dla siebie, czy coś czym chętnie obdarujemy kogoś z rodziny.

Mam nadzieję, że prezenty o charakterze genealogicznym czy to na święta czy na inne okazje staną się chętnie wybieranym pomysłem na odpowiedź na często zadawane pytania „co dać komuś na prezent”.

2 XII 2017

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s