Dziś świętujemy 150. rocznicę urodzin Marii Skłodowskiej-Curie.

Dziś przypada okrągła rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie. Przyszła noblistka urodziła się w Warszawie na Nowym Mieście 7 listopada 1867. W domu, w którym miało to miejsce znajduje się dziś muzeum biograficzne poświęcone jej życiu i latach aktywności zawodowej.

Jedna ze stron tej witryny poświęcona jest genealogii Marii Skłodowskiej, a więc jej przodkom. Cieszy się ona popularnością wśród czytelników zupełnie niezależną od dzisiejszych okoliczności. Z racji okrągłej rocznicy przypominam o niej i podaję prowadzący do niej link, gdyż być może z racji szczególnego dnia niektóre osoby zainteresuje, być może tylko ponownie, historia tej bardzo interesującej rodziny.

Na stronie można zapoznać się z kilkoma pokoleniami przodków Marii, poznać rodzinne adresy warszawskie i nie tylko, poczytać o tym, jakie zawody dominowały w rodzinie Skłodowskich, zobaczyć jeden z rodzinnych nekrologów, sprawdzić, gdzie pochowani są członkowie rodziny Skłodowskich, przeczytać treść (w formie transkrypcji) aktu urodzenia przyszłej noblistki oraz skorzystać z kolejnego linku, który prowadzi do zdigitalizowanej wersji aktu urodzenia, przechowywanego w zbiorach Archiwum Państwowego w Warszawie i dostępnego na portalu http://www.szukajwarchiwach.pl.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s