Praktykowanie Genealogii ma jeden rok!

Dzisiaj (16 sierpnia 2017) mija dokładnie rok od zamieszczenia przeze mnie pierwszego wpisu na tym blogu. Pierwsze podstrony powstały 14 sierpnia 2016.

Prawdopodobnie jak wiele osób, które zaczynają pisać blog, i ja zastanawiałam się, czy uda mi się trwać w pisaniu. Wydaje mi się, że – przynajmniej na razie – mi się to udało. Staram się pisać regularnie raz w tygodniu, choć czasem się to nie udaje. Jednakże statystycznie piszę raz na tydzień, a czasem częściej – chodzi mi o wpisy na blogu. Przy obecnej konstrukcji strony-bloga nie mogę zmierzyć zainteresowania poszczególnymi recenzjami w Czytelni czy artykułami w Interesujących zagadnieniach.
Pod koniec 2016 roku dodałam też dwie podstrony. Pierwsza poświęcona jest genealogii Marii Skłodowskiej a druga to Taryfa domów dla Warszawy i Pragi z 1877 – ta ostatnia jeszcze nadal nieukończona. Oczywiście, genealogia Marii Skłodowskiej to też temat nieukończony, ale od początku nie planowałam wywodzenia jej przodków od Adama i Ewy. Są tam w tej chwili najważniejsze informacje, wszystkie pochodzą z opisanych źródeł, jest też link do aktu urodzenia noblistki. Przypominam przy okazji, że w tym roku obchodzimy 150. lecie urodzenia Marii Skłodowskiej. Muzeum jej poświęcone w odremontowanej siedzibie jest już od jakiegoś czasu ponownie otwarte.

Najbardziej popularnym sposobem czytania strony-bloga jest po prostu czytanie wszystkich wpisów na stronie domowej (czy też podstronie domowej). Co ciekawe, choć prawie nikt nie otworzył wpisu o nowym roku, zamieszczony tam link do strony Steve’a Morse’a (Stephena P. Morse’a) jest najczęściej otwieranym linkiem.

Drugą najpopularniejszą podstroną jest Genealogia Marii Skłodowskiej. Na trzecim miejscu znajduje się użytkowa Taryfa domów.
Dalej w podobnych proporcjach czytane są wszystkie pozostałe podstrony.

Jeśli chodzi o poruszane przeze mnie tematy we wpisach na blogu to najbardziej popularne pojedyncze wpisy dotyczyły pokrewieństwa na poziomie 20 cM, opisywania zdjęć towarzyszących historiom rodzinnym i szerokiego spektrum informacji w aktach zgonu.
Pojawiły się też bloki tematyczne, które nie są raczej uporządkowane. Po prostu różne tematy wydają mi się warte opisania i w miarę odnajdywania przykładów, które wnoszą coś nowego do tematu, czy moich interpretacji informacji ze źródeł, piszę na ten sam temat kolejny post czy artykuł. W tej grupie najpopularniejsze były wpisy dotyczące Marii Skłodowskiej w powiązaniu z podwójnym i pojedynczym datowaniem oraz problem datowania w dokumentach z terenów zaboru rosyjskiego i wcielonych do Imperium rosyjskiego; tematyka ojcostwa, przyznawania się do niego lub nie oraz powiązana z tym kwestia nazwiska dziecka; a także moja wydana w tym roku książka, poświęcona dacie urodzenia Fryderyka Chopina a jednocześnie bazie teoretycznej rzetelnych poszukiwań genealogicznych oraz do czego prowadzi brak odnoszenia się do tej bazy przy prowadzeniu poszukiwań i interpretacji informacji ze źródeł.

Ze względu na mechanizm zatwierdzania komentarzy prowadzenie dyskusji na blogu jest trudne. Najciekawsza i dosyć duża dyskusja odbyła się więc na Facebooku w grupie Genealodzy (PL) i była odpowiedzią na zaproszenie do dyskusji nad datą urodzenia Marii Skłodowskiej w kontekście pojedynczego i podwójnego datowania w aktach metrykalnych. O wiele mniejsza dyskusja odbyła się również na Facebooku w grupie Genealogia Genetyczna.

Nikt nie napisał do mnie z propozycją tematu, który mogłabym opisać, z czego pozostaje mi wnioskować, że każdy może znaleźć tutaj artykuł na temat, który go interesuje.

Do tej pory tylko kilkakrotnie skomentowane zostały moje wpisy. Dostałam natomiast dwa emaile, które odnosiły się do tematyki wpisów i całej strony-bloga za które bardzo dziękuję.

Przeważająca większość czytelników pochodzi z Polski (82%), na drugim miejscu znajdują się czytelnicy ze Stanów Zjednoczonych (12%) a dalej ze wszystkich innych krajów z przewagą Europy, choć zdarzają się też czytelnicy z Australii, Afryki Południowej, Japonii itd. Trudno powiedzieć, czy to mieszkańcy tych krajów, czy polscy obywatele na wakacjach.
Możliwość sprawdzenia, skąd pochodzą czytelnicy blogów i stron, jest bardzo fajnym narzędziem!

W najbliższych planach mam założenie podstrony w języku angielskim, by część moich artykułów dostępna była także dla osób, które nie znają języka polskiego.

Wszystkim czytelnikom dziękuję za czytanie moich wpisów i artykułów, mam nadzieję, że przynajmniej niektóre okazały się inspirujące w codziennym (?) praktykowaniu genealogii!

Dziękuję też wszystkim, którzy promują tę stronę i blog oraz moje artykuły!

Reklamy

2 myśli na temat “Praktykowanie Genealogii ma jeden rok!”

  1. Gratulacje z okazji pierwszej rocznicy Praktykowana Genealogii 🙂 Życzę ciekawych tematów i lekkiego pióra przy pisaniu kolejnych wpisów.
    Pozdrawiam,
    Paula

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s