Przy okazji innych poszukiwań… akt chrztu matki Fryderyka Chopina.

Ostatnio dużo czasu spędzam na opracowywaniu genealogii rodzin pochodzących z Kujaw. Jedne z poszukiwań zawiodły mnie do Izbicy Kujawskiej i przypomniało mi się (!), że przecież matka Fryderyka Chopina, Tekla Justyna Krzyżanowska, stamtąd właśnie pochodziła, to znaczy z miejscowości Długie, która należała do parafii izbickiej.
Księgi metrykalne z Izbicy Kujawskiej zindeksowane są w „Genetece”, łatwo więc można było odnaleźć akt chrztu Tekli Justyny, córki Jakuba i Antoniny (—) Krzyżanowskich.  Są także zindeksowane i dostępne do obejrzenia akty chrztu jej znanego dwojga rodzeństwa.

Ponieważ jest to akt chrztu „oszczędny” (co niestety często się zdarzało…) nie podano w nim daty urodzenia dziecka a jedynie datę chrztu – 14 września (łac. 7bris) 1782. Stąd w opracowaniach można natrafić na określenie daty urodzenia Tekli Justyny Krzyżanowskiej na „przed 14 września 1782”, czyli „przed datą jej chrztu”.

Ciekawą cechą tego i wielu innych aktów chrztu z Izbicy Kujawskiej było zapisywanie imion rodziców w kolejności najpierw imię matki a potem imię ojca wraz z nazwiskiem. Na ogół kolejność była odwrotna, czyli wpisywano najpierw imię i nazwisko ojca a dalej imię i nazwisko matki. Nazwiska matki we wczesnych aktach prawie w ogóle nie podawano, co mogło to wynikać z faktu, że matka nazwiska nie miała, ale i z „oszczędności” zapisu.

Link do aktu chrztu Tekli Justyny Krzyżanowskiej (RzK Izbica Kujawska, Ch 1192 / 1782)

Wzór łacińskiego zapisu aktu chrztu zaczerpnięty z Rytuału Rzymskiego Pawła V wraz z tłumaczeniem na język polski oraz przykłady aktów chrztu z początku XIX w. wraz z omówieniem różnic w ich treści można znaleźć w mojej książce Data urodzenia Fryderyka Chopina. Ewaluacja źródeł, analiza informacji, konkluzja.
Link do opisu książki
Link do GenoGalerii

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s