Moja nowa książka o tematyce genealogicznej.

Na razie to jest tylko zapowiedź!bookforblog

Na przełomie lutego i marca 2017 ukaże się moja nowa książka pt. Data urodzenia Fryderyka Chopina. Ewaluacja źródeł, analiza informacji, konkluzja.

Ogólnie rzecz biorąc omawiam w niej na przykładzie (ustalenie daty urodzenia kompozytora), na czym opierają się wiarygodne poszukiwania genealogiczne oraz jakie pułapki czyhają na badaczy w źródłach.

Temat samej daty urodzenia Fryderyka Chopina i niejasności z nią związanych znany jest dobrze przewodnikom warszawskim, do których sama się zaliczam, oraz zapewne wszystkim zainteresowanym tą kwestią. W moim przekonaniu książka ta ostateczną konkluzją rozwiązuje „zagadkę” daty urodzenia kompozytora a tym samym potwierdza datę urodzenia Fryderyka Chopina.

Genealodzy nieszczególnie zainteresowani detalami genealogii kompozytora też znajdą tu coś dla siebie. Książka omawia różne zagadnienia i problemy, z którymi spotykamy się na co dzień w poszukiwaniach genealogicznych. Do najciekawszych należą: treść aktu chrztu po łacinie i jakie informacje możemy w nim odnaleźć oraz jak je interpretować; rozróżnienie między aktami metrykalnymi religijnymi, cywilnymi i cywilno-religijnymi; problematyka chrztu z wody; błędy w aktach metrykalnych, jak je tropić oraz jak odnajdywać poprawne informacje, i na koniec jak znaczenie słów może wpływać na analizę materiału genealogicznego.
Ponad wszystko prezentowane przykłady dowodzą, że warto jest analizować treść aktów metrykalnych, gdyż kryje ona w sobie dużo więcej informacji niż same daty wydarzeń, które te akty dokumentują.

Data urodzenia Fryderyka Chopina. Ewaluacja źródeł, analiza informacji, konkluzja. Link do aktualizacji na temat publikacji

 

Reklamy

2 myśli na temat “Moja nowa książka o tematyce genealogicznej.”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s