Genealogiczne życzenia świąteczne.

Boże Narodzenie to dla genealogów kolejny czas w roku, który – przy okazji rodzinnych spotkań świątecznych – daje możliwość zebrania choinka-2informacji, które mogą pomóc ukierunkować nasze poszukiwania – zarówno jeżeli dopiero zaczynamy naszą przygodę z genealogią jak i kiedy jesteśmy już zaawansowanymi poszukiwaczami.
Jak wykorzystać go najlepiej?

Przede wszystkim możemy zachęcić zgromadzonych krewnych do podzielenia się z nami historiami z ich życia lub z życia przodków, których oni mieli okazję poznać a my już nie. Opowieści rodzinne są na ogół wdzięcznym tematem świątecznym. Może nie wszyscy, ale wiele osób lubi wspominać dawne czasy i zdarzenia, szczególnie, gdy dziś nie mogłyby się już wydarzyć. Opowieści rodzinne na ogół wywołują falę wspomnień, wiele jest zabawnych, ale mogą być i te smutne i tragiczne. Oddadzą one ducha omawianych czasów, scharakteryzują wspominane osoby. Są to informacje bezcenne, których nie wyszukamy w żadnych źródłach innych niż „relacje świadków”. Ale warto też pracować nad pewnym ukierunkowaniem tych rodzinnych rozmów i wspomnień, by wyciągnąć z nich istotne dla poszukiwań genealogicznych informacje. Są nimi daty i miejsca zdarzeń. Daty nie muszą być zawsze dokładne, co do dnia. Czasami będzie je można zweryfikować w inny sposób, a czasem nie. Na przykład jeżeli ktoś opowiada jakąś ciekawą historię z życia naszej babci to możemy dopytać, w którym to było roku, w jakim mieście, w jakim domu, na jakiej ulicy itd. Nie zawsze odpowiedzi na takie pytania będą znane, gdyż relacje mogą być z”z drugiej ręki”, ale warto spróbować je uzyskać. Nigdy nie wiadomo, która informacja i do odpowiedzi na jakie pytanie, postawione w trakcie naszych poszukiwań, nam się przyda.
Nie zawsze może to być dobrze przyjęte, ale jeżeli opowieści zapowiadają się na naprawdę ciekawe, warto je nagrać, choćby na dyktafon wbudowany w telefonie. Robienie notatek przy świątecznym stole może być trudne a także z oczywistych względów niemile widziane, a nasza pamięć często nas zawodzi, informacji może też być tak wiele, że nie będziemy w stanie zapamiętać tych szczegółowych. Jeżeli tylko jest to możliwe, warto notować najważniejsze informacje. Natomiast mając nagranie, możemy je zachować i powracać do niego i informacji w nim zawartych tyle razy, ile będzie trzeba, lub po prostu dla samej przyjemności słuchania zarejestrowanych rodzinnych opowieści.

Jeżeli spotykamy się z krewnymi, którzy nie mieszkają razem z nami, powinniśmy koniecznie zrobić zdjęcia pamiątkowe z tej okazji. Nawet jeżeli w tym momencie wiemy, kto jest kto, tak szybko jak to będzie możliwe, powinniśmy takie zdjęcia opisać, podając pełne imiona i nazwiska sfotografowanych osób. Jeżeli są to bardziej odlegli krewni czy osoby spowinowacone i nie znamy ich tak dobrze, warto napisać też, w jaki sposób są z nami spokrewnieni lub przez kogo spowinowaceni.

Jeżeli w trakcie Świąt odwiedzimy inne domy warto zapytać o stare zdjęcia. Pojęcie „stare” jest względne. Dla osoby, która ma 20 lat, zdjęcie sprzed lat 30 będzie pokazywać osoby sfotografowane w czasach przed jej urodzeniem. Jeżeli mamy 60 lat to dla nas „stare” zdjęcie może oznaczać zdjęcie sprzed 60 czy 80 lat. Czasami niezależnie od wieku „stare” oznacza zdjęcie wykonane przynajmniej 100 lat temu.
Może się też okazać, że pokazane nam zdjęcia wcale nie będą stare, ale nigdy ich nie widzieliśmy lub przedstawiają krewnych, którzy nie mieszkają na stałe w naszym miejscu zamieszkania czy w Polsce, i których być może nigdy nie poznaliśmy i będą miały dla nas ogromną wartość mimo tego, że nie będą przedstawiać nikogo z dawnych lat i jedynie osoby żyjące.
Być może zobaczymy jedno zdjęcie a może ktoś wyciągnie cały album. Można się umówić na pożyczenie zdjęć do skanowania w innym terminie, ale warto od razu zrobić zdjęcie zdjęcia. Czasami okazuje się, że gdy wracamy, zdjęcia nie są dostępne lub pojawia się niechęć, by je nam udostępnić.

Życzę zatem Wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz wielu niezapomnianych spotkań rodzinnych, szczególnie takich, które przyczynią się  do poszerzenia wiedzy genealogicznej czy historyczno-wspomnieniowej o naszej rodzinie.

Zdjęcie: Choinka na pl. Zamkowym w Warszawie, grudzień 2016.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s