Genealogia Marii Skłodowskiej – ciąg dalszy.

Na pewno nie uda mi się utrzymać tempa dodawania informacji, jakie sobie – poniekąd z własnej ciekawości – narzuciłam przez ostatnie kilka dni. Jednakże w tej chwili podaję już dość sporo informacji o przodkach Marii.
Jak zwykle w opracowywaniu genealogii nie interesuje mnie jedynie linia męska. W przypadku genealogii kobiet najważniejsza wydaje się w zasadzie bezpośrednia linia żeńskich przodkiń. Warto jest o tym pamiętać, szczególnie jeśli planujemy już (lub rozważamy) wykonanie badania DNA mitochondrialnego.  W przypadku kobiet pokaże nam ono pochodzenie genetyczne w linii żeńskiej: matka, matka matki (babcia mateczna), mateczna babcia matki itd. W przypadku mężczyzn będzie tak samo, przy czym osobą początkową będzie matka mężczyzny, który zostanie poddany badaniu, czyli na przykład jeżeli wykonamy badanie DNA mitochondrialnego naszego ojca, to otrzymamy informację o DNA mitochondrialnym jego matki i idąc wstecz jej matki itd.
Wstępne zapoznanie się z informacjami na temat genealogii Marii Skłodowskiej pokazuje, że do tej pory zajmowano się głównie historią rodziny Skłodowskich, pozostawiając inne rody na boku. Mogło to wynikać  z ograniczeń w wyborze źródeł, ale także z ograniczeń w dostępności źródeł, które tylko potencjalnie mogą zawierać informacje na temat przodków rodziców Marii oraz rodzin z nimi spokrewnionych i spowinowaconych.
Moje opracowanie w tej chwili – podobnie jak inne – również bardziej eksponuje Skłodowskich niż inne rody, ale mam nadzieję, że ostatecznie uda mi się zaprezentować bardziej zrównoważaną genealogię Marii, gdzie wszystkim rodzinom zostanie poświęcona podobna ilość miejsca. Taki mam przynajmniej zamiar.
Sama jestem bardzo ciekawa, co ostatecznie uda mi się ustalić.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s