O co chodzi z podwójnym datowaniem?

Informacja ta przyda się i śledzącym wpisy na tej stronie i w ogóle wszystkim początkującym genealogom.
Dotyczy ona aktów metrykalnych z terenów zaboru rosyjskiego lub wcielonych do Imperium Rosyjskiego. W tym drugim przypadku obowiązywał po prostu kalendarz starego stylu.

W 1582 papież Grzegorz XIII wprowadził do użycia nowy kalendarz, który także w tym samym roku wprowadziła Polska – powszechnie zwany gregoriańskim. Na terenie Imperium Rosyjskiego kalendarz ten wprowadzono dopiero po upadku samego imperium czyli po Rewolucji 1917. Na terenach zaboru rosyjskiego po upadku powstania listopadowego do obowiązkowego obiegu powrócił stary kalendarz – juliański – ten, który obowiązywał w Imperium Rosyjskim. Stąd od pewnego momentu pojawia się w aktach metrykalnych podwójne datowanie, zapisywane ze znakiem „/”: data wg kalendarza juliańskiego / data według kalendarza gregoriańskiego. Aby obliczyć datę według nowego stylu w XIX w. do daty według starego stylu trzeba dodać 12 dni a w XX w. 13 dni. Taką kalkulacją można też sprawdzać poprawność dat w dokumentach.
Jeżeli w aktach stanu cywilnego w latach od 1830-tych do 1918 znajduje się tylko jedna data to jest to raczej data zapisana według starego stylu. Oznacza to też, że podając tę jedną datę bez wyjaśnienia komplikacji wynikających z funkcjonowania w różnych czasach różnych kalendarzy, daty podawane mogą nie być ze sobą spójne. Mogą też być błędnie odczytywane jako zgodne z obowiązującym dziś kalendarzem.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s