Genealogia Marii Skłodowskiej

Noszę się z tym zamiarem od pewnego czasu, czując niedosyt informacji na ten temat. Brakowało mi jednak bodźca! Wczoraj przypomniano mi, że w 2017 będzie obchodzona 150 rocznica urodzenia Marii Skłodowskiej. To dobra okazja do uporządkowania wiedzy.

Zaczynam więc to porządkowanie wiedzy o historii rodziny Marii Skłodowskiej. Zapewne będzie tu brakować wielu informacji, których różni czytelnicy by oczekiwali. Jednakże rodzina i przodkowie Marii Skłodowskiej będą opisywani bardziej z genealogicznego niż innego punktu widzenia.

Chciałabym, by informacje te były przydatne także dla przewodników warszawskich, do których sama się zaliczam. Przeważać będzie – przynajmniej początkowo – być może kontekst warszawski, ALE docelowo chciałabym podać jak najwięcej informacji o rodzinie nie tylko z czasów, kiedy niektórzy jej członkowie mieszkali w Warszawie. Będę się opierać na źródłach, które zostaną opisane w dość uproszczony sposób.

Opiszę też groby rodzinne. Będąc na warszawskich Powązkach często odwiedzamy grób rodziców Fryderyka Chopina. Dlaczego nie mielibyśmy odwiedzać grobu rodzinnego Skłodowskich, gdzie pochowani są rodzice Marii? Znajduje się tam też informacja o śmierci i miejscu spoczynku Marii Skłodowskiej-Curie wraz z mężem.

Reklamy

Jeden komentarz na temat “Genealogia Marii Skłodowskiej”

  1. Rodzinę babki – Marii Zaruskiej i jej rodziny kilka lat temu opisywałem, ale to rzeczywiście dobry pomysł wrócić do niej, bo ujawniło się trochę ciekawych dokumentów. Większość dzieje się poza Warszawą, ale też wyjaśnia jak to się stało, że młodziutka Bronisława Boguska zaczęła zarządzać pensją w Warszawie. Dobry pomysł z tym pretekstem.
    Maciek

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s