Windows Live Movie Maker – przydatne narzędzie do prezentacji historii rodzinnych dla genealogów?

 

W zasadzie nie potrafię w tej chwili odpowiedzieć na to pytanie. Jednakże pracując nad przerobieniem swojej starej prezentacji doszłam do wniosku, że może to być przydatne narzędzie, choć w praktyce może się okazać inaczej.

Sama mam zamiar w najbliższym czasie wypróbować, jak to będzie działać. Planuję w tym celu przerobić prezentację o jednej z gałęzi mojej rodziny na taki film. Udostępnię ją także publicznie – link za jakiś czas pojawi się na tej stronie.

Narzędzie to jest w każdym komputerze z Windows 10, być może z wcześniejszymi wersjami, ale tego już nie sprawdzałam.

Na pewno część czytelników organizowała lub była zaproszona na spotkanie rodzinne, gdzie zaprezentowanie wyników poszukiwań genealogicznych było jednym z punktów programu. Sposób prezentacji ma charakter indywidualny i zależy od tej osoby, która historię rodzinną opracowuje. W zasadzie wszystkie spotkania, w których ja uczestniczyłam, wyglądały podobnie. Głównym punktem „programu genealogicznego” było oglądanie wydrukowanego z rolki drzewa genealogicznego, opracowanego komputerowo. Czasami są to kolorowe opracowania, czasami tylko podstawowy wydruk czarno-biały. Często czytelność jest ograniczona, gdyż wydruk nie został przeskalowany, a wiadomo, drzewo rozrasta się w szerz, a nie na wysokość. Jest to jeden z problemów prezentacji bogatego drzewa genealogicznego.

Nie spotkałam się wprawdzie z prezentacjami o nieco bardziej zorganizowanym (biurowym można powiedzieć) charakterze, opracowanych z wykorzystaniem programu Power Point, choć na pewno i takie opracowania istnieją. Można zrozumieć, że na spotkaniu rodzinnym chciałoby się nieco uciec od narzędzi, których używamy w pracy.

Oczywiście, rodzinne spotkania można sfilmować i na kolejnym spotkaniu pokazać film z poprzedniego zjazdu rodzinnego. Ale wydaje mi się, że można by też robić prezentację w Power Poincie, opatrzyć ją komentarzem i wyprodukować jako film. Można by ją pokazać na ekranie czy na komputerze – dla wszystkich chętnych – którzy chcieliby sobie przypomnieć poprzednie spotkanie, lub których z tych czy innych przyczyn na nim nie było. Taką prezentację można oglądać indywidualnie.
Nie jest to zadanie trudne, wymaga jedynie zapoznania się z oprogramowaniem, które nie jest skomplikowane, i nabycia pewnej wprawy.

Co nam daje taka filmowa prezentacja z komentarzem? Nie musimy opowiadać ciągle tego samego kolejnej osobie…, choć czasami właśnie to sprawia nam największą przyjemność, ale po kilku rozmowach może być wyczerpujące. Wydaje mi się, że przede wszystkim taka forma pozwala na czytelne opracowanie komunikowanych informacji. Możemy pokazać slajdy z aktami metrykalnymi, zdjęcia rodzinne, zdjęcia miejsc pochodzenia naszych przodków (archiwalne i bieżące), opowiedzieć o przygodach w czasie naszych poszukiwań – co może być najciekawszym elementem całej prezentacji. Jeżeli na slajdach dokładnie opiszemy to, co pokazujemy, w naszym komentarzu nie będziemy już musieli omawiać szczegółów.
Dla nas samych taka prezentacja może być źródłem informacji o naszej pracy, do którego możemy wrócić także, by zobaczyć, jak opracowywaliśmy historię rodzinną jakiś czas temu.

Być może ktoś już praktykuje taką formę prezentacji rodzinnych historii, „sprawozdań” z poszukiwań lub zjazdów rodzinnych?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s