Forensic genealogy – praktykowanie genealogii w innej odsłonie

Zwlekałam z tym wpisem, gdyż zastanawiałam się, jak przetłumaczyć określenie forensic genealogy.

Encyklopedie nie zawierają takiego hasła a przegląd Internetu pokazuje jedynie, jak praktykujący tę dziedzinę genealodzy, autorzy publikacji genealogicznych i blogerzy opisowo próbują wyjaśnić, o co chodzi – jednakże wyłącznie po angielsku.

Z pomocą w polskim tłumaczeniu przyszedł mi słownik internetowy http://pl.bab.la/slownik/angielski-polski/forensic, który jako jedno z możliwych tłumaczeń słowa forensic podaje słowo „śledczy”. Brzmi to dalej enigmatycznie, ale „genealogia śledcza” wydaje się być dobrym tłumaczeniem na język polski angielskiego forensic genealogy .

W sierpniu 2016 poznałam Colleen Fitzpatrick – jak się sama określa – pionierkę forensic genealogy i autorkę książki o tym samym tytule (https://www.amazon.com/Forensic-Genealogy-Colleen-Ph-D-Fitzpatrick/dp/0976716070) oraz innych publikacji na ten temat, przebywającą w Warszawie na poszukiwaniach w ramach jednego z prowadzonych przez nią projektów.

Mnie słowo forensic kojarzy się z amerykańskimi filmami kryminalnymi typu CSI, gdzie często przebija się przez głos lektora najczęściej w odniesieniu do techników kryminalistycznych, którzy wzywani są na miejsce zbrodni. Przez porównanie można więc powiedzieć, że genealogia śledcza to taka gałąź genealogii, gdzie nie działają tradycyjne metody poszukiwawcze jak na przykład przeglądanie dokumentów. Trzeba uciec się do nauki, dostarczającej metod badawczych wykorzystywanych w kryminalistyce, żeby ustalić pochodzenie  – w sensie genealogicznym – jakiejś osoby. Oczywiście, w dzisiejszych czasach badania DNA odgrywają w tej dziedzinie dużą rolę.

W USA są osoby, które forensic genealogy zajmują się zawodowo. W Polsce genealogia śledcza jest na razie mało znana.

GR CF 20 VIII 2016 Cafe Lorentz

Na zdjęciu: Grażyna Rychlik z Colleen Fitzpatrick w Warszawie, 20 sierpnia 2016.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s